ARMember - Complete Membership Plugin v4.1.2 - en to pt_PT translation catalogue (905 entries)

en:  Days
pt_PT:  Dias

en:  Label
pt_PT: Rótulo

en:  ago
pt_PT:  atrás

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: 404 Not Found
pt_PT: 404 Não encontrado

en: A PHP extension stopped the file upload.
pt_PT: Uma extensão php parou o upload de arquivo.

en: API Key
pt_PT: Chave API

en: API Password
pt_PT: Senha da API

en: API Username
pt_PT: Nome de utilizador da API

en: Access Token
pt_PT: Token de acesso

en: Account Activated
pt_PT: Conta Ativada

en: Account Holder Name
pt_PT: Nome do titular da conta

en: Achievements
pt_PT: Conquistas

en: Action
pt_PT: Ação

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Activate License
pt_PT: Activer la Licence

en: Active
pt_PT: Activo

en: Active Tab Color
pt_PT: Cor da guia ativa

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Coupon
pt_PT: Adicionar cupão

en: Add Custom CSS
pt_PT: Adicionar CSS personalizado

en: Add Icon
pt_PT: Adicionar ícone

en: Add Member
pt_PT: Adicionar Membro

en: Add Membership Plan
pt_PT: Adicionar subscrição

en: Add More
pt_PT: Adicionar mais

en: Add New Badge
pt_PT: Adicionar Novo Emblema

en: Add New Block
pt_PT: Adicionar novo bloco

en: Add New Condition
pt_PT: Adicionar Nova Condição

en: Add New Form
pt_PT: Adicionar Novo Formulário

en: Add New Member
pt_PT: เพิ่มสมาชิกใหม่

en: Add New Membership Plan
pt_PT: Adicionar Novo Plano

en: Add New Post
pt_PT: Adicionar novo artigo

en: Add Post
pt_PT: Adicionar postagem

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

en: Add Shortcode
pt_PT: Adicionar Shortcode

en: Add Template
pt_PT: Adicionar modelo

en: Add to Menu
pt_PT: Adicionar ao Menu

en: Add-ons
pt_PT: Módulos adicionais

en: Additional Note
pt_PT: Nota Adicional

en: Admin Email
pt_PT: Email do Administrador

en: Admin email
pt_PT: E-mail de admin

en: Advanced Options
pt_PT: Opções avançadas

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: After
pt_PT: Depois

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Align
pt_PT: Alinhar

en: All
pt_PT: tudo

en: All Forms
pt_PT: Todos os Formulários

en: All Members
pt_PT: Todos os Membros

en: All Status
pt_PT: Todos os estados

en: Alphabetical
pt_PT: Alfabética

en: Alphabetically
pt_PT: Alfabeticamente

en: Alphanumeric
pt_PT: Alfanumérico

en: Already have an account?
pt_PT: Já está registado?

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Amount
pt_PT: Valor

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
pt_PT: Ocorreu um erro de HTTP inesperado durante o pedido da API. </p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Tente Novamente</a>

en: An unknown error occurred
pt_PT: Ocorreu um erro desconhecido

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: App ID
pt_PT: ID da App

en: App Secret
pt_PT: Chave da Aplicação

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Arabic
pt_PT: Arábico

en: Are you sure you want to delete this rule?
pt_PT: Tem a certeza que deseja apagar isto ?

en: Are you sure you want to delete this template?
pt_PT: Tem a certeza que quer eliminar este modelo?

en: Armenia
pt_PT: Arménia

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Authentication
pt_PT: Autenticação do Assunto do E-mail

en: Author Archives
pt_PT: Arquivos do autor: %s

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Available Add-ons
pt_PT: Add-ons Disponíveis

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background Color
pt_PT: Cor de Fundo

en: Background Overlay
pt_PT: Sobreposição no Background

en: Badge
pt_PT: Crachá

en: Badge Title
pt_PT: Título do Distintivo

en: Badges
pt_PT: Distintivos

en: Bahrain
pt_PT: Barém

en: Bank Name
pt_PT: Nome do Banco

en: Bank Transfer
pt_PT: Transferência Bancária

en: Basic Fields
pt_PT: Campos Básicos

en: Belarus
pt_PT: Bielorrússia

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Billing Cycle
pt_PT: Ciclo de faturamento

en: Biography
pt_PT: Biografia

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Blog Name
pt_PT: Nome do Site/Blog

en: Blog URL
pt_PT: URL do Blog

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: Border
pt_PT: Borda

en: Border Color
pt_PT: Cor da borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Bottom
pt_PT: Inferior

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: BuddyBoss
pt_PT: O BuddyBoss

en: BuddyPress
pt_PT: Buddypress

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Bulk Actions
pt_PT: Acções por lotes

en: Burkina Faso
pt_PT: Burquina Faso

en: Button
pt_PT: Botão

en: Button Background
pt_PT: Fundo dos Botões

en: Button Color
pt_PT: Escolher a cor do botão

en: Button Font Color
pt_PT: Cor da Fonte do Botão

en: Button Position
pt_PT: Posição do botão

en: Button Style
pt_PT: Estilo do botão

en: Button Text
pt_PT: Texto do Botão

en: Button Type
pt_PT: Tipo de botão

en: Buttons
pt_PT: Botão

en: Buy Now
pt_PT: Compre Agora

en: CSS Class
pt_PT: Classe CSS

en: Callback URL
pt_PT: URL de Retorno

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Campaign Name
pt_PT: Nome da Campanha

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel Subscription
pt_PT: Cancelar Assinatura

en: Cancelled
pt_PT: Cancelada

en: Cannot extract data from uploaded file or no file was uploaded.
pt_PT: Não é possível extrair dados do arquivo carregado ou nenhum arquivo foi carregado.

en: Cape Verde
pt_PT: Cabo Verde

en: Card Background
pt_PT: Fundo do cartão

en: Card Height
pt_PT: Altura da Raspadinha

en: Card Holder Name
pt_PT: Nome do titular do cartão

en: Card Width
pt_PT: Largura da Raspadinha

en: Cash
pt_PT: Dinheiro

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Caimão

en: Center
pt_PT: Centro

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Change Password
pt_PT: Alterar Palavra-passe

en: Change Plan
pt_PT: Mudar pacote

en: Change Status
pt_PT: Alterar status

en: Change currency
pt_PT: Alterar moeda

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Choose Plan
pt_PT: Escolha o plano

en: Choose which users should receive this badge
pt_PT: Escolhe que usuários receberão esse emblema

en: Choose your option
pt_PT: Escolha a sua opção

en: Classic
pt_PT: Clássico

en: Click Here
pt_PT: Clique aqui

en: Click to Copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to copy
pt_PT: Clique para copiar

en: Click to preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Client ID
pt_PT: Id do Cliente

en: Client Secret
pt_PT: Segredo do cliente

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Color Scheme
pt_PT: Palete de Cores

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Company Logo
pt_PT: Logótipo da empresa

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Conditional Redirection
pt_PT: Redirecionamento condicional

en: Confirm Email Address
pt_PT: Confirmar endereço de e-mail

en: Confirm Password
pt_PT: Confirmar a senha

en: Confirmation
pt_PT: Confirmação

en: Content Text
pt_PT: Texto do Conteúdo

en: Content Type
pt_PT: Tipo de conteúdo

en: Content Width
pt_PT: Largura do conteúdo

en: Could not save password reset key to database.
pt_PT: Não foi possível guardar a chave de reposição de senha na base de dados.

en: Country
pt_PT: País

en: Country Name
pt_PT: Nome do País

en: Country/Region
pt_PT: País/Região

en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Coupon Amount
pt_PT: Montante do Cupom

en: Coupon Code
pt_PT: Código de Cupom

en: Coupon Discount
pt_PT: Cupão de Desconto

en: Coupon Management
pt_PT: Gestão de Cupons

en: Coupons
pt_PT: Cupões

en: Cover
pt_PT: Capa

en: Credit Card Number
pt_PT: Número do Cartão de Crédito

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency Symbol
pt_PT: Símbolo da moeda.

en: Current
pt_PT: Actual

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Custom Color
pt_PT: Cor personalizada

en: Custom Content
pt_PT: Conteúdo personalizado

en: Custom Css
pt_PT: Css personalizados

en: Custom Currency
pt_PT: Moeda personalizada

en: Custom Image
pt_PT: Imagem personalizada

en: Customer Email
pt_PT: E-mail do Cliente

en: Customer Name
pt_PT: Nome do Cliente

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech
pt_PT: צ'כית

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Daily
pt_PT: Diariamente

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Format
pt_PT: Formato da data

en: Day
pt_PT: Dia

en: Day(s)
pt_PT: Dia(s)

en: Days
pt_PT: Dias

en: Days (since registration)
pt_PT: Desabilitar registro

en: Deactivate
pt_PT: Desactivar

en: Default Badge for All
pt_PT: Deletar Emblema

en: Default Cover
pt_PT: Capa Padrão

en: Default currency
pt_PT: Moeda padrão

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete Field
pt_PT: Apagar Campo

en: Delete Form
pt_PT: Excluir formulário

en: Delete Post
pt_PT: Excluir anúncio

en: Delete Template
pt_PT: Excluir modelo

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Display Name
pt_PT: Nome de exibição

en: Display Type
pt_PT: Tipo de exibição

en: Divider
pt_PT: Divisor

en: Djibouti
pt_PT: Jibuti

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Domain Name
pt_PT: Nome do domínio

en: Dominica
pt_PT: Domínica

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Drip Content
pt_PT: Conteúdo da lição

en: Dropdown
pt_PT: Suspenso

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Badge
pt_PT: Editar Emblema

en: Edit Coupon
pt_PT: Editar cupão

en: Edit Form
pt_PT: Editar formulário

en: Edit Member
pt_PT: Editar cliente

en: Edit Membership Plan
pt_PT: Editar Plano de Associado

en: Edit Message
pt_PT: Editar mensagem

en: Edit Profile
pt_PT: Editar Perfil

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: El Salvador
pt_PT: Salvador

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Address
pt_PT: Endereço de e-mail

en: Email Notification
pt_PT: Notificação por e-mail

en: Email Notifications
pt_PT: Notificações por email

en: Email Settings
pt_PT: Configurações de Email

en: Enable
pt_PT: Habilitar

en: Encryption
pt_PT: Criptografia

en: End Date
pt_PT: Data final

en: English
pt_PT: Inglês

en: Enter Coupon Code
pt_PT: Digite o código do cupão

en: Enter a username or e-mail address.
pt_PT: Insira um nome de utilizador ou email.

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: Error during file upload.
pt_PT: Erro durante o upload do arquivo.

en: Estonia
pt_PT: Estónia

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Every
pt_PT: A Cada

en: Everyone
pt_PT: Todos

en: Existing
pt_PT: Existente

en: Expire Date
pt_PT: Data de validade

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Expires On
pt_PT: Expira a:

en: Expiry Date
pt_PT: Data de validade

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export Settings
pt_PT: Exportar configurações

en: Export To CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: External
pt_PT: Externo

en: Facebook Icon
pt_PT: Ícone do Facebook

en: Failed
pt_PT: Falhada

en: Failed Payment
pt_PT: Pagamento Falhado

en: Failed to write file to disk.
pt_PT: A escrita do arquivo no disco falhou.

en: Field
pt_PT: Campo

en: Field Background
pt_PT: Fundo do campo

en: Field Label
pt_PT: Rótulo do Campo

en: Field Type
pt_PT: Tipo de campo

en: Fields
pt_PT: Limita a resposta a campos específicos. Por omissão, a todos os campos.

en: File Upload
pt_PT: Limite de upload do arquivo atingido

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: First Name
pt_PT: Nome

en: Flat
pt_PT: Plano

en: Font Color
pt_PT: Cor da Fonte

en: Font Family
pt_PT: Tipo de letra

en: Font Settings
pt_PT: Definições do tipo de letra

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font Style
pt_PT: Estilo de Fonte

en: Forgot Password
pt_PT: Esqueceu a Password

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form Border
pt_PT: Borda de formulário

en: Form Description
pt_PT: Descrição do formulário

en: Form Fields
pt_PT: Campos de Formulário

en: Form ID
pt_PT: ID do Formulário

en: Form Name
pt_PT: Nome do formulário

en: Form Options
pt_PT: Opções de Formulário

en: Form Padding
pt_PT: Preenchimento de formulário

en: Form Style
pt_PT: Estilo do formulário

en: Form Title
pt_PT: Título do formulário

en: Form Width
pt_PT: Largura do Formulário

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: France
pt_PT: França

en: Free
pt_PT: Grátis

en: French
pt_PT: Francês

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: From
pt_PT: De

en: From Date
pt_PT: Desde Data

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Gateways
pt_PT: Entradas

en: Gender
pt_PT: Género

en: General Options
pt_PT: Opções Gerais

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Generate
pt_PT: Gerar

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: German
pt_PT: Alemão

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Go
pt_PT: Ir

en: Google Fonts
pt_PT: Fontes Google

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greek
pt_PT: Grego

en: Greenland
pt_PT: Gronelândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Group Name
pt_PT: Nome do Grupo

en: Guinea
pt_PT: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: Hebrew
pt_PT: Hebreu

en: Height
pt_PT: Altura

en: Hide
pt_PT: Ocultar

en: Hide Label
pt_PT: Ocultar Nome

en: Hide Title
pt_PT: Ocultar título

en: Home Page
pt_PT: Página Principal

en: Horizontal
pt_PT: Direção das tabs. Vertical ou Horizontal

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Hourly
pt_PT: Por hora

en: Hours
pt_PT: Horas

en: Hover Background
pt_PT: Cor de fundo do Hover

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: I agree
pt_PT: Eu concordo

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Icon Color
pt_PT: Cor do Ícone

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt_PT: Se foi um erro ignore este email e nada acontecerá.

en: Immediately
pt_PT: Imediatamente

en: Import
pt_PT: Importar

en: Import / Export
pt_PT: Importar / Exportar

en: Import Settings
pt_PT: Importar configurações

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Incorrect Password
pt_PT: Senha incorreta

en: India
pt_PT: Índia

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Infinite
pt_PT: Infinito

en: Info
pt_PT: Informação

en: Input Style
pt_PT: Estilo de entrada

en: Internal
pt_PT: Interno

en: Invalid Date.
pt_PT: Data Inválida.

en: Invalid File
pt_PT: Ficheiro Inválido

en: Invalid Request
pt_PT: Solicitação Inválida

en: Invalid URL
pt_PT: URL inválido

en: Invalid action.
pt_PT: Ação invalida.

en: Invalid taxonomy.
pt_PT: Taxonomia inválida.

en: Invalid username or e-mail.
pt_PT: Nome de utilizador ou e-mail inválido.

en: Invoice ID
pt_PT: ID da factura

en: Invoice Template
pt_PT: Modelo de Factura

en: Iran
pt_PT: Irão

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Ireland
pt_PT: Irlanda

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Japanese
pt_PT: Japonesa

en: Join Date
pt_PT: Data de registo

en: Joined
pt_PT: Joined a group

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Just Once
pt_PT: Apenas uma vez

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Kenya
pt_PT: Quénia

en: Kiribati
pt_PT: Quiribáti

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Kuwait
pt_PT: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: LOGIN
pt_PT: Entrar

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Label Color
pt_PT: Cor da Etiqueta

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Last Modified
pt_PT: A data da última modificação do objecto, no fuso horário do site.

en: Last Name
pt_PT: Sobrenome

en: Latvia
pt_PT: Letónia

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Level 1
pt_PT: Nível 1

en: Level 2
pt_PT: Nível 2

en: Level 4
pt_PT: Nível 4

en: Liberia
pt_PT: Libéria

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: Licensing
pt_PT: Licenciamento

en: Liechtenstein
pt_PT: Listenstaine

en: Lifetime
pt_PT: Vitalício

en: Light
pt_PT: Claro

en: Link
pt_PT: Hiperligação

en: Link Background
pt_PT: Relação Histórica

en: Link Color
pt_PT: Cor do Link

en: Link Hover
pt_PT: Ligação ao passar com o rato

en: Link Hover Color
pt_PT: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Text
pt_PT: Texto do link

en: Link Type
pt_PT: Tipo de link

en: List
pt_PT: Lista

en: List ID
pt_PT: ID da Lista

en: List Name
pt_PT: Lista de Nomes

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Live API Password
pt_PT: Senha da API

en: Live API Signature
pt_PT: API Assinatura

en: Live API Username
pt_PT: API Usuário

en: Load More
pt_PT: Carregar Mais

en: Loading
pt_PT: A carregar

en: Loading..
pt_PT: A carregar...

en: Log Template
pt_PT: Modelo de Log

en: Log in
pt_PT: Iniciar sessão

en: Logged In Message
pt_PT: Mensagem de entrada

en: Logged in as
pt_PT: Conetado como

en: Login Name
pt_PT: Nome de Utilizador.

en: Login Page
pt_PT: Página de Login

en: Login With Facebook
pt_PT: Iniciar Sessão com o Facebook

en: Login With Google
pt_PT: Iniciar sessão com Google

en: Login With Twitter
pt_PT: Iniciar Sessão com o Twitter

en: Login page
pt_PT: Página de login

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Lost Your Password
pt_PT: Esqueceu-se da senha

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macedonia
pt_PT: Macedónia

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Mail Server
pt_PT: Servidor de Email

en: Main Title
pt_PT: Título principal

en: Make Payment
pt_PT: Faça o Pagamento

en: Malawi
pt_PT: Maláui

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Manage License
pt_PT: Gerir licença

en: Manage Members
pt_PT: Administrar Membros

en: Manage coupons
pt_PT: Gerir códigos promocionais

en: Margin
pt_PT: Valor Margem Inferior

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt_PT: Maurícia

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Member
pt_PT: Membro

en: Member Details
pt_PT: Detalhes do membro

en: Member Since
pt_PT: Membro Desde

en: Members
pt_PT: Membros

en: Members:
pt_PT: Membros:

en: Membership
pt_PT: Assinatura

en: Membership Plan
pt_PT: Subscrição

en: Membership Plans
pt_PT: Subscrições

en: Membership Shortcodes
pt_PT: Shortcodes de Assinaturas

en: Membership Type
pt_PT: Tipo de associação

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message Subject
pt_PT: Assunto da mensagem

en: Messages
pt_PT: Menssagens

en: Meta Value
pt_PT: Não foi possível eliminar o valor de metadados da base de dados.

en: Mexico
pt_PT: México

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: Minutes
pt_PT: Minutos

en: Missing a temporary folder.
pt_PT: Falta uma pasta temporária.

en: Mobile View
pt_PT: Visualização Smartphone

en: Modern
pt_PT: Moderno

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Monaco
pt_PT: Mónaco

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Month
pt_PT: Mês

en: Month(s)
pt_PT: Mês(es)

en: Monthly
pt_PT: Mensalmente

en: Months
pt_PT: Meses

en: Montserrat
pt_PT: Monserrate

en: More Info
pt_PT: Mais Informações

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Move
pt_PT: Mover

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: My Profile
pt_PT: Meu Perfil

en: Myanmar
pt_PT: Mianmar/Birmânia

en: Name
pt_PT: Nome da Taxa

en: Namibia
pt_PT: Namíbia

en: Netherlands
pt_PT: Países Baixos

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Never Expire
pt_PT: Nunca Expira

en: New
pt_PT: Novo

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: New Subscription
pt_PT: Nova Subscrição

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Nickname
pt_PT: Alcunha

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: No
pt_PT: Não

en: No Icon
pt_PT: Sem ícone

en: No Plan
pt_PT: Sem Plano

en: No file was uploaded.
pt_PT: Não foi enviado qualquer ficheiro.

en: No matching coupons found
pt_PT: Não foram encontrados cupons correspondentes

en: No matching transactions found
pt_PT: Nenhuma transação de correspondência encontrada

en: No plugin specified.
pt_PT: Não foi indicado qualquer &apos;plugin&apos;.

en: No records found
pt_PT: Nenhum registro encontrado

en: No.
pt_PT: Não.

en: None
pt_PT: Nenhum

en: North Korea
pt_PT: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Not Verified
pt_PT: Não Verificado

en: Not recommended
pt_PT: Não recomendado

en: Note
pt_PT: Nota

en: Numeric
pt_PT: Numérico

en: OR
pt_PT: OU

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Ok
pt_PT: OK

en: Oman
pt_PT: Omã

en: On
pt_PT: Ligado

en: On specific date
pt_PT: Em data específica:

en: One Time
pt_PT: Manual

en: Onetime
pt_PT: Única/o

en: Only Numbers
pt_PT: Apenas números

en: Opacity
pt_PT: Opacidade de superposição de vídeo (0 - 1)

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: Options
pt_PT: Opções

en: Order ID
pt_PT: N.º da encomenda

en: Other Options
pt_PT: Outras opções

en: Other Settings
pt_PT: Outras Definições

en: Others
pt_PT: Outros

en: Page
pt_PT: Página

en: Page Setup
pt_PT: Configuração da página

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pagination Style
pt_PT: Estilo da Paginação

en: Paid
pt_PT: Pago

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Password Reset
pt_PT: Redefinir palavra passe:

en: Pay Now
pt_PT: Pagar agora

en: Payer Email
pt_PT: Email do Pagador

en: Payment Action
pt_PT: Ação do Pagamento

en: Payment Amount
pt_PT: Valor do pagamento

en: Payment Date
pt_PT: Data de Pagamento

en: Payment Failed
pt_PT: Pagamento Falhado

en: Payment Gateway
pt_PT: Modo de Pagamento

en: Payment Gateways
pt_PT: Gateways de Pagamento

en: Payment History
pt_PT: Histórico de pagamentos

en: Payment Mode
pt_PT: Método de Pagamento

en: Payment Mode Selection Title
pt_PT: Título de seleção de modo de pagamento

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de Pagamento

en: Paypal Payment Mode
pt_PT: Pagamento PayPal

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: Placeholder
pt_PT: espaço reservado

en: Plan
pt_PT: Plano

en: Plan Name
pt_PT: Nome do Plano

en: Plans
pt_PT: Ver Planos de Assinatura

en: Please Login
pt_PT: Efetue o seu login

en: Please Select
pt_PT: Por favor seleccione

en: Please enter
pt_PT: Clique enter

en: Please enter a username.
pt_PT: Por favor escolha um nome de utilizador.

en: Please enter new password
pt_PT: Por favor, digite a nova senha

en: Please review
pt_PT: Por favor avalie

en: Please select
pt_PT: Por favor seleccione

en: Please select a file.
pt_PT: Selecione um arquivo.

en: Please select date.
pt_PT: Por favor, selecione data.

en: Please select file.
pt_PT: Selecione um arquivo.

en: Poland
pt_PT: Polónia

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Popup Title
pt_PT: Título Popup

en: Port
pt_PT: Porta

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_PT: Portugues (Brasil)

en: Position
pt_PT: Posição

en: Post
pt_PT: Artigo

en: Post ID
pt_PT: Faltando ID do post

en: Post Name
pt_PT: Nome da publicação

en: Post Title
pt_PT: Título da mensagem

en: Post Type
pt_PT: Tipo de Publicação

en: Posts
pt_PT: Publicações

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Private Key
pt_PT: Chave privada

en: Processing
pt_PT: Em processamento

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Fields
pt_PT: Campos de Perfil

en: Public Profile
pt_PT: Perfil publico

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Purchase Code
pt_PT: Código de Compra

en: Purchase Code:
pt_PT: Código de compra:

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Radio Buttons
pt_PT: Botões de opção

en: Read Only
pt_PT: Somente leitura

en: Receiver Email
pt_PT: E-mail do Destinatário

en: Recent Members
pt_PT: Membros Recentes

en: Recently Joined
pt_PT: Aderiu Recentemente

en: Recommend
pt_PT: Recomendar

en: Records Per Page
pt_PT: Resultados Por Página

en: Records per Page
pt_PT: Registos por Página

en: Recurring
pt_PT: Recorrente

en: Redirect To
pt_PT: Redirecionar para uma página

en: Redirect URL
pt_PT: Redirecionar URL

en: Redirect to Page
pt_PT: Redirecionamento para página

en: Refresh List
pt_PT: Refrescar Lista

en: Register
pt_PT: Registo

en: Register Link
pt_PT: Link de Registo

en: Registration
pt_PT: Registo

en: Registration Form
pt_PT: Formulário de registo

en: Regular Expression
pt_PT: Expressão regular

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Remember me
pt_PT: Lembre disso

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Rename
pt_PT: Renomear

en: Renew
pt_PT: Renovar

en: Renew License
pt_PT: Renovar Licença

en: Renew Subscription
pt_PT: Renovar subscrição

en: Reply To:
pt_PT: Responder a:

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Resend Verification Email
pt_PT: Reenviar e-email para ativação da conta

en: Reset
pt_PT: Repor

en: Reset Password Link
pt_PT: Link de Redefinição de Palavra-passe

en: Reset To Default
pt_PT: Redefinir para o padrão

en: Right
pt_PT: Direita

en: Role
pt_PT: Função

en: Roles
pt_PT: Funções

en: Romania
pt_PT: Roménia

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Russian
pt_PT: רוסית

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: San Marino
pt_PT: São Marinho

en: Sandbox
pt_PT: Caixa de areia

en: Sao Tome and Principe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search Members
pt_PT: Procurar Membros

en: Search Results
pt_PT: Procurar Resultados

en: Search Type
pt_PT: Tipo de pesquisa

en: Search by username
pt_PT: Pesquisar por nome de utilizador

en: Secret Word
pt_PT: Palavra Secreta

en: Section
pt_PT: Secção

en: Section Heading
pt_PT: Cabeçalho da Secção

en: Select
pt_PT: Seleccionar

en: Select All
pt_PT: Selecionar Tudo

en: Select Country
pt_PT: Escolher País

en: Select Form
pt_PT: Selecione Formulário

en: Select Form Type
pt_PT: Selecione o tipo de formulário

en: Select Network
pt_PT: Selecionar Rede

en: Select Option
pt_PT: Selecionar Opção

en: Select Page
pt_PT: Seleccionar página

en: Select Payment Method
pt_PT: Selecionar o Método de Pagamento

en: Select Plan
pt_PT: Seleccionar Plano

en: Select Post
pt_PT: Selecionar Post

en: Select Role
pt_PT: Selecionar função

en: Select Status
pt_PT: Seleccionar Estado

en: Select Template
pt_PT: Selecionar modelo

en: Select Type
pt_PT: Selecionar Tipo

en: Select User Role
pt_PT: Selecionar função do usuárioSelecione uma Role para o Usuário

en: Select Users
pt_PT: Selecionar usuários

en: Select field
pt_PT: Selecione o tipo de campo

en: Select user
pt_PT: Selecionar utilizador

en: Selected
pt_PT: Selecionado

en: Separator
pt_PT: Separador

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Set ID
pt_PT: ID de Set

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Show
pt_PT: Exibir

en: Show Time
pt_PT: Mostrar Horários

en: Showing
pt_PT: Visualizar

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_PT: A mostrar de 0 a 0 de 0 entradas

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: Singapore
pt_PT: Singapura

en: Single Column
pt_PT: Coluna única

en: Site Key
pt_PT: Chave do site

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Skip
pt_PT: Ignorar

en: Slide Effect
pt_PT: Escolha o efeito de slide

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovenia
pt_PT: Eslovénia

en: Slovenian
pt_PT: סלובנית

en: Social Connect
pt_PT: Conexão Social

en: Social Fields
pt_PT: Campos sociais

en: Social Login
pt_PT: Login com Rede Social

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_PT: Somália

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt_PT: Alguém pediu que a password fosse redefinida para a seguinte conta:

en: Something went wrong.
pt_PT: Alguma coisa correu mal. Por favor tente novamente.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_PT: Desculpe, mas este tipo de ficheiro não é permitido por razões de segurança.

en: Sort By
pt_PT: Ordenar por

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South Korea
pt_PT: Coreia do Sul

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Special Pages
pt_PT: Páginas Especiais

en: Specific URL
pt_PT: URL específica

en: Sri Lanka
pt_PT: Sri Lanca

en: Standard Style
pt_PT: Estilo padrão

en: Start Date
pt_PT: Data Inicial

en: Starts On
pt_PT: começa com

en: Status
pt_PT: Estado

en: Strength: Good
pt_PT: Força: Bom

en: Strength: Strong
pt_PT: Força: Forte

en: Strength: Very Weak
pt_PT: Força: Muito Fraco

en: Strength: Weak
pt_PT: Força: Fraco

en: Style Settings
pt_PT: Config. de Estilo

en: Sub Title
pt_PT: Sub Título

en: Sub Title Color
pt_PT: Cor do Subtítulo

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Submit
pt_PT: Submeter

en: Submit Button
pt_PT: Botão de envio

en: Subscription
pt_PT: Subscrição

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Success Message
pt_PT: Mensagem para Subscritores Existentes

en: Sudan
pt_PT: Sudão

en: Suffix
pt_PT: Sufixo

en: Suspended
pt_PT: Suspenso

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Sync
pt_PT: Sincronizar

en: Syria
pt_PT: Síria

en: Tab Color
pt_PT: Cor da guia

en: Tablet View
pt_PT: Visualização Tablet

en: Tajikistan
pt_PT: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_PT: Tanzânia

en: Target Users
pt_PT: Utilizadores de destino:

en: Tax Amount
pt_PT: Valor do imposto

en: Tax Percentage
pt_PT: Percentagem de Imposto

en: Template 1
pt_PT: Modelo 1

en: Template 2
pt_PT: Modelo 2

en: Template 3
pt_PT: Modelo 3

en: Template Name
pt_PT: Nome do modelo

en: Template Options
pt_PT: Opções de Modelo

en: Template Tags
pt_PT: Etiquetas de modelos

en: Template found.
pt_PT: Modelo encontrado.

en: Template not found.
pt_PT: Modelo não encontrado.

en: Test
pt_PT: Testar

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Direction
pt_PT: direcção do texto

en: Textarea
pt_PT: Área de texto

en: Textbox
pt_PT: Caixa de texto

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: The e-mail could not be sent.
pt_PT: O e-mail não pôde ser enviado.

en: The passwords do not match.
pt_PT: As palavras-passe não são iguais.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt_PT: O arquivo enviado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_PT: O carregamento do ficheiro foi apenas feito parcialmente.

en: Then
pt_PT: Então

en: There is no user registered with that email address.
pt_PT: Não há nenhum usuário registrado com esse endereço de e-mail.

en: This email is already registered, please choose another one.
pt_PT: O seu email está já registado na plataforma. Por favor efetue login.

en: Three Column
pt_PT: Três Colunas

en: Title
pt_PT: Título

en: Title Color
pt_PT: Cor do Título

en: Title Font
pt_PT: Fonte do título

en: Title:
pt_PT: Título:

en: To
pt_PT: Para

en: To Date
pt_PT: Até Data

en: To reset your password, visit the following address:
pt_PT: Para alterar a senha, visite este endereço:

en: Top
pt_PT: Topo

en: Total Members
pt_PT: Total de membros

en: Transaction Details
pt_PT: Detalhes da Transação

en: Transaction ID
pt_PT: ID da Transação

en: Transaction Id
pt_PT: ID da transação

en: Transaction Key
pt_PT: Chave de transação

en: Transaction Status
pt_PT: Estatuto da Transação

en: Transactions
pt_PT: Transações

en: Trial Amount
pt_PT: Valor para experimentar

en: Trial End Date
pt_PT: Fim de Período de Teste

en: Trial Period
pt_PT: Período avaliação

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Turkish
pt_PT: Turca

en: Turkmenistan
pt_PT: Turquemenistão

en: Two Column
pt_PT: Duas Colunas

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniano

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt_PT: Não é possível conectar-se ao sistema de arquivos. Por favor, confirme as suas credenciais.

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_PT: Reino Unido

en: United States
pt_PT: Estados Unidos

en: Unknown
pt_PT: Desconhecida

en: Unlimited
pt_PT: Ilimitado

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Member
pt_PT: Atualizar Membro

en: Update Profile
pt_PT: Atualizar perfil

en: Upgrade Plan
pt_PT: Actualizar plano

en: Upload
pt_PT: Importar

en: Upload Cover Photo
pt_PT: Carregar Foto de Capa

en: Upload File
pt_PT: Upload de arquivo

en: Upload Profile Photo
pt_PT: Carregar Foto de Perfil

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Used
pt_PT: Usado

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Avatar
pt_PT: Imagem do utilizador

en: User ID
pt_PT: ID do utilizador

en: User ID:
pt_PT: ID do Utilizador:

en: User Id
pt_PT: ID do Utilizador:

en: User Meta Key
pt_PT: Meta key

en: User Name
pt_PT: Nome de utilizador

en: User Role
pt_PT: Função do Utilizador

en: User does not exist.
pt_PT: Utilizador não existe.

en: User not found
pt_PT: Utilizador não encontrado

en: Username
pt_PT: Nome de Usuário

en: Uzbekistan
pt_PT: Usbequistão

en: Validation
pt_PT: Validação

en: Value
pt_PT: Valor

en: Verified
pt_PT: Verificado

en: Verify
pt_PT: Verificar

en: Vietnam
pt_PT: Vietname

en: Vietnamese
pt_PT: Vietnamita

en: View Detail
pt_PT: Ver Detalhes

en: View Invoice
pt_PT: Ver Fatura

en: View Profile
pt_PT: Ver Perfil

en: View profile
pt_PT: Ver Perfil

en: Virgin Islands, British
pt_PT: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_PT: Ilhas Virgens, EUA

en: Website Url
pt_PT: Website URL

en: Week
pt_PT: Semana

en: Week(s)
pt_PT: Semana(s)

en: Weekly
pt_PT: Semanalmente

en: Weeks
pt_PT: Semanas

en: Where
pt_PT: Onde

en: Width
pt_PT: Largura

en: Woocommerce
pt_PT: WooCommerce

en: Year
pt_PT: Ano

en: Year(s)
pt_PT: Ano(s)

en: Yearly
pt_PT: Anualmente

en: Years
pt_PT: Anos

en: Yemen
pt_PT: Iémen

en: Yes
pt_PT: Sim.

en: You are already logged in
pt_PT: Já está com login feito

en: You are already logged in.
pt_PT: Já iniciou a sua sessão.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt_PT: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Your Current Membership
pt_PT: Queira por favor confirmar o seu novo registo neste evento. Eventos já subscritos

en: Your Password
pt_PT: Sua senha

en: Your current password is invalid.
pt_PT: A sua password atual é invalida.

en: Your password has been reset
pt_PT: A sua palavra-passe foi redefinida

en: Your password has been reset.
pt_PT: A palavra-passe foi alterada.

en: Your subscription has been cancelled.
pt_PT: A sua subscrição foi cancelada.

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbabué

en: active
pt_PT: activo

en: and
pt_PT: e

en: by default.
pt_PT: por padrão.

en: cancelled
pt_PT: cancelada

en: character.
pt_PT: caractere.

en: click here
pt_PT: clique aqui

en: coupons
pt_PT: cupões

en: crop
pt_PT: lote de resinagem

en: day
pt_PT: dia

en: days
pt_PT: dias

en: e.g.
pt_PT: por ex.

en: entries
pt_PT: entradas

en: every
pt_PT: cada

en: expired
pt_PT: expirado

en: failed
pt_PT: falha

en: field
pt_PT: Campo personalizado atualizado.

en: for
pt_PT: para

en: for each
pt_PT: por

en: here
pt_PT: aqui

en: hour
pt_PT: hora

en: hours
pt_PT: horas

en: hours.
pt_PT: horas.

en: is
pt_PT: é

en: label
pt_PT: rótulo

en: lowercase
pt_PT: minúsculas

en: manual
pt_PT: Manual

en: members
pt_PT: membros

en: messages
pt_PT: mensagens

en: minute
pt_PT: minuto

en: minutes
pt_PT: minutos

en: month
pt_PT: mês

en: months
pt_PT: meses

en: numeric
pt_PT: Numérico

en: of
pt_PT: de

en: optional
pt_PT: opcional

en: page
pt_PT: página

en: pending
pt_PT: pendente

en: records
pt_PT: Sem registos

en: rules
pt_PT: regras

en: second
pt_PT: segundo

en: seconds
pt_PT: segundos

en: special
pt_PT: especial

en: success
pt_PT: sucesso

en: to
pt_PT: a

en: total
pt_PT: Total

en: total records
pt_PT: Total de Registos

en: transactions
pt_PT: operações

en: uppercase
pt_PT: maiúsculas

en: week
pt_PT: semana

en: weeks
pt_PT: semanas

en: year
pt_PT: Ano

en: years
pt_PT: anos
