Plugins - Download Monitor - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (774 entries)

en:  Caution!! This action CANNOT be undone
fr:  Mise en garde ! Cette action ne peut pas être annulée

en:  or higher
fr:  ou supérieure

en: %s ago
fr: il y a %s

en: %s downloads
fr: %s téléchargements

en: %s: New order
fr: %s : nouvelle commande

en: &#197;land Islands
fr: Åland

en: .htaccess file successfully regenerated!
fr: Le fichier .htaccess a bien été régénéré !

en: 1 download | %d downloads
fr[0]: un téléchargement
fr[1]: %d téléchargements

en: 100 per page
fr: 100 par page

en: 200 per page
fr: 200 par page

en: 25 per page
fr: 25 par page

en: 50 per page
fr: 50 par page

en: <p> We've been working (hard!) on Download Monitor 4.6.0 which comes with a ton of improvements. We need hlep testing it out to make sure we don't break anything.</p><p> Just click on this link %1$s, download and install Download Monitor 4.6.0 and test for issues. Please report any issue found back to us via: %2$s.</p>
fr: <p> Nous avons travaillé (dur !) sur Download Monitor 4.6.0, qui contient une tonne d’améliorations. Nous avons besoin d’aide pour le tester afin de nous assurer que nous ne cassons rien.</p><p> Cliquez simplement sur ce lien %1$s, téléchargez et installez Download Monitor 4.6.0 et testez. Veuillez nous signaler tout problème trouvé via : %2$s.</p>

en: A full solution for managing and selling downloadable files, monitoring downloads and outputting download links and file information on your WordPress powered site.
fr: Une solution complète pour gérer et vendre des fichiers téléchargeables, surveiller les téléchargements et l’affichage de liens de téléchargement et d’information de fichier sur votre site propulsé par WordPress.

en: Access
fr: Accès

en: Access denied to this file
fr: Accès refusé à ce fichier

en: Access denied to this file.
fr: Accès refusé à ce fichier.

en: Access denied. You do not have permission to download this file.
fr: Accès refusé. Vous n’avez pas les droits pour télécharger ce fichier.

en: Activating plugin...
fr: Activation de l’extension…

en: Add Download
fr: Ajouter un téléchargement

en: Add Download Version
fr: Ajouter une version de téléchargement

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Download Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie de téléchargement

en: Add New Download Tag
fr: Ajouter une nouvelle étiquette de téléchargement

en: Add New Product
fr: Ajouter un nouveau produit

en: Add Product
fr: Ajouter un produit

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Address
fr: Adresse

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced access manager
fr: Gestionnaire d’accès avancé

en: After you've upgraded your PHP version, Download Monitor will automatically load and work.
fr: Après avoir mis à jour votre version PHP, Download Monitor se chargera et fonctionnera automatiquement.

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: All
fr: Tout

en: All Download Categories
fr: Toutes les catégories de téléchargement

en: All Download Tags
fr: Toutes les étiquettes de téléchargement

en: All Download Versions
fr: Toutes les versions de téléchargement

en: All Downloads
fr: Tous les téléchargements

en: All Products
fr: Tous les produits

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amount
fr: Montant

en: An error occurred while trying to download the file. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative de téléchargement du fichier. Veuillez réessayer.

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Application Client ID
fr: ID client d’application

en: Application Client Secret
fr: La clé secrète d’application

en: Application Details
fr: Détails de l’application

en: Are you sure you want to delete this file ?
fr: Confirmez-vous la suppression de ce fichier&nbsp;?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Armenia
fr: Arménie

en: Ask users to fill in a form created on Gravity Forms before they start downloading your files.
fr: Demandez aux utilisateurs/utilisatrices de remplir un formulaire créé avec Gravity Forms avant de commencer à télécharger vos fichiers.

en: Australia
fr: Australie

en: Australian Dollars
fr: Dollars australiens

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bangladeshi Taka
fr: Taka bangladais

en: Barbados
fr: Barbade

en: Base Country
fr: Pays de base

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads.
fr: Parce que votre serveur utilise nginx, notre fichier .htaccess ne peut pas protéger vos téléchargements.

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads. %s
fr: Parce que votre serveur fonctionne sur nginx, notre fichier .htaccess ne peut protéger vos téléchargements. %s

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belau
fr: Palaos

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize
fr: Bélize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Billing details
fr: Détails de facturation

en: Blacklist IPs
fr: Liste noire d’IP

en: Blacklist user agents
fr: Liste noire des user agents

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian Real
fr: Real brésilien

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l’océan indien

en: British Virgin Islands
fr: Îles vierges britanniques

en: Browse for a file
fr: Parcourir

en: Browse for file
fr: Parcourir

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

en: Burundian Franc
fr: Franc burundais

en: Button - CSS styled button showing title and count
fr: Bouton - bouton stylisé par CSS affichant le titre et le nombre

en: CFA Franc
fr: Franc CFA

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Canadian Dollars
fr: Dollars canadiens

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Captcha
fr: CAPTCHA

en: Captcha extension
fr: Extension CAPTCHA

en: Cart
fr: Panier

en: Cart Totals
fr: Montant du panier

en: Cart page
fr: Page du panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Cayman Islands
fr: Îles Cayman

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change
fr: Monnaie

en: Check all payment methods you want to enable on your webshop.
fr: Choisissez les moyens de paiements que vous souhaitez activer sur votre site.

en: Check to enable PayPal sandbox mode. This allows you to test your PayPal integration.
fr: Cochez pour activer le mode bac à sable PayPal. Ceci vous permet de tester votre intégration PayPal.

en: Checkout
fr: Valider la commande

en: Checkout error
fr: Erreur de confirmation de commande

en: Checkout page
fr: Page de commande

en: Chile
fr: Chili

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: China
fr: Chine

en: Chinese Yuan
fr: Yuan chinois

en: Choose a download
fr: Choisir un téléchargement

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Christmas Island
fr: Île de Noël

en: City
fr: Ville

en: Cleaning...
fr: Nettoyage…

en: Click here to create a new PayPal application
fr: Cliquer ici pour créer une nouvelle application PayPal

en: Click here to read more on how to set this up
fr: Cliquer ici pour en savoir plus sur comment configurer ceci

en: Click here to read the full documentation page
fr: Cliquer ici pour lire la page de documentation complète

en: Click to toggle
fr: Cliquer pour déplier

en: Close
fr: Fermer

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Comoros
fr: Comores

en: Company name
fr: Nom de l’entreprise

en: Complete order
fr: Terminer la commande

en: Completed
fr: Terminé

en: Congo (Brazzaville)
fr: République du Congo

en: Congo (Kinshasa)
fr: République démocratique du Congo

en: Content Locking
fr: Verrouillage de contenu

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Copied
fr: Copié

en: Copy ID
fr: Copier l’ID

en: Copy URL
fr: Copier l’URL

en: Copy download link
fr: Copier le lien de téléchargement

en: Copy shortcode
fr: Copier le code court

en: Could not create payment. Please check your PayPal logs.
fr: Impossible de créer le paiement. Veuillez vérifier vos journaux PayPal.

en: Couldn't create page
fr: Impossible de créer une page

en: Couldn't load extensions, please try again later.
fr: Impossible de charger les extensions, veuillez réessayer ultérieurement.

en: Count unique IPs only
fr: Compter uniquement les adresses IP uniques

en: Country
fr: Pays

en: Create a MailChimp list and ask users to subscribe to it before accessing a downloadable file.
fr: Créez une liste MailChimp et demandez aux utilisateurs/utilisatrices de s’y abonner avant d’accéder à un fichier téléchargeable.

en: Create an email alert to be notified each time one of your files has been downloaded.
fr: Créez une alerte e-mail afin d’être notifié à chaque téléchargement d’un de vos fichiers.

en: Create your first Download
fr: Créez votre premier téléchargement

en: Creates a Download based on this file and moves the file to Download Monitor's protected folder. Also replaces the attachment's URL with the download link.
fr: Crée un téléchargement basé sur ce fichier et déplace le fichier vers le dossier protégé de Download Monitor. Remplace également l’URL du fichier joint par le lien de téléchargement.

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatia kuna
fr: Kuna croate

en: Cura&ccedil;ao
fr: Curaçao

en: Currency
fr: Devise

en: Currency Position
fr: Position de la devise

en: Current
fr: Actuel

en: Currently your downloads don't work like they should, we need to %s before they'll work again.
fr: Actuellement, vos téléchargements ne fonctionnent pas comme ils le devraient, nous devons %s avant qu’ils marchent à nouveau.

en: Custom Template
fr: Modèle personnalisé

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom field deleted.
fr: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom template
fr: Modèle personnalisé

en: Customer
fr: Client

en: Customize the downloading page by adding banners, ads, and anything you like.
fr: Personnalisez la page de téléchargement en ajoutant des bannières, des publicités et tout ce que vous aimez.

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: DLM protect file
fr: Fichier de protection DLM

en: Daily Average Downloads
fr: Téléchargements quotidiens moyens

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Date added
fr: date d’ajout

en: Date created
fr: Date créée

en: Date modified
fr: date de modification

en: Date posted
fr: Date de publication

en: Decimal Separator
fr: Séparateur décimal

en: Default - Title and count
fr: Par défaut - Titre et nombre

en: Default Gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Default file
fr: Fichier par défaut

en: Default from settings
fr: Par défaut à partir des réglages

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Define if and how you like to store IP addresses of users that download your files in your logs.
fr: Définir si et comment vous voulez conserver les adresses IP des utilisateurs qui téléchargent vos fichiers dans vos journaux.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Download Monitor set transients
fr: Supprimer les transients définis dans Download Monitor

en: Delete Download Monitor's options
fr: Supprimer les options de Download Monitor

en: Delete all data
fr: Supprimer toutes les données

en: Delete custom post types set by Download Monitor plugin and it's add-ons in the database.
fr: Supprimer les types de publication personnalisés définis par l’extension Download Monitor et ses modules dans la base de données.

en: Delete dlm_download custom post type
fr: Supprimer le type de publication personnalisé dlm_download

en: Delete options set by Download Monitor plugin and it's add-ons  to options table in the database.
fr: Supprimer les options définis par l’extension Download Monitor et ses modules dans la table des options de la base de données.

en: Delete set tables
fr: Supprimer la définitions des tables

en: Delete tables set by plugin (  Ex.: Logs table )
fr: Supprimer les tables définies par l’extension (exemple : table des journaux)

en: Delete transients set by Download Monitor plugin and it's add-ons  to options table in the database.
fr: Supprimer les transients définis par l’extension Download Monitor et ses modules dans la table des options de la base de données.

en: Denmark
fr: Danemark

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable Cart
fr: Désactiver le panier

en: Disable file browser
fr: Désactiver le navigateur de fichiers

en: Disables the directory file browser.
fr: Désactive la navigation des fichiers de répertoire.

en: Display a list of your downloads.
fr: Afficher une liste de vos téléchargements.

en: Djiboutian Franc
fr: Franc djiboutien

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Don't force download. If the <code>dlm_uploads</code> folder is protected you may need to move your file.
fr: Ne pas forcer le téléchargement. Si le dossier <code>dlm_uploads</code> est protégé, il se peut que vous ayez à déplacer votre fichier.

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Download
fr: Télécharger

en: Download &ldquo;%s&rdquo;
fr: Télécharger &ldquo;%s&rdquo;

en: Download Categories
fr: Catégorie de téléchargement

en: Download Category
fr: Catégorie de téléchargement

en: Download Endpoint
fr: Point de sortie du téléchargement

en: Download Error
fr: Erreur de téléchargement

en: Download File
fr: Télécharger le fichier

en: Download ID
fr: ID du téléchargement

en: Download Information
fr: Information du téléchargement

en: Download Monitor - BETA testers - needed!
fr: Download Monitor - Bêta-testeurs - nécessaires !

en: Download Monitor - Legacy Upgrade
fr: Download Monitor - Mise à niveau

en: Download Monitor Data
fr: Données de Download Monitor

en: Download Monitor Extensions
fr: Extensions de Download Monitor

en: Download Monitor Installed Extensions
fr: Download Monitor a intallé les extensions

en: Download Monitor action completed!
fr: Action Download Monitor terminée !

en: Download Monitor action nonce failed.
fr: L’action de nonce de Download Monitor a échoué.

en: Download Monitor can't be loaded because it needs at least %1$s but the server that is hosting your WordPress website is running %2$s
fr: Download Monitor ne peut pas être chargé car il a besoin d’au moins %1$s mais le serveur qui héberge votre site WordPress exécute %2$s

en: Download Monitor file
fr: Fichier Download Monitor

en: Download Monitor protect
fr: Protection Download Monitor

en: Download Monitor protected file
fr: Fichier protégé Download Monitor

en: Download Options
fr: Options du téléchargement

en: Download Tag
fr: Étiquette du téléchargement

en: Download Tags
fr: Étiquette de téléchargement

en: Download Title
fr: Titre du téléchargement

en: Download URL
fr: URL du téléchargement

en: Download Version
fr: Version de téléchargement

en: Download Versions
fr: versions de téléchargement

en: Download count
fr: Nombre de téléchargement

en: Download does not exist.
fr: Le téléchargement n’existe pas.

en: Download draft updated.
fr: Brouillon du téléchargement mis à jour.

en: Download is no longer available
fr: Le téléchargement n’est plus disponible

en: Download is not allowed for this file type.
fr: Le téléchargement n’est pas autorisé pour ce type de fichier.

en: Download link
fr: Lien de téléchargement

en: Download name
fr: Nom du téléchargement

en: Download not found
fr: Téléchargement introuvable

en: Download published.
fr: Téléchargement publié.

en: Download restored to revision from %s
fr: Téléchargement restauré à partir de la révision %s

en: Download saved.
fr: Téléchargement enregistré.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr: Téléchargement programmé pour le : <strong>%1$s</strong>.

en: Download slug
fr: Identifiant du téléchargement

en: Download submitted.
fr: Téléchargement soumis.

en: Download successfully created.
fr: Téléchargement créé avec succès.

en: Download title
fr: Titre du téléchargement

en: Download updated.
fr: Téléchargement mis à jour.

en: Download version
fr: Version du téléchargement

en: Downloadable Files/Versions
fr: Fichiers téléchargeables/Versions

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
fr[0]: Téléchargé une fois
fr[1]: Téléchargé %d fois

en: Downloading page extension
fr: Extension Downloading page

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Downloads List
fr: Liste des téléchargements

en: Drag & Drop here
fr: Glisser-déposer ici

en: Drag & Drop here to create a new version
fr: Glissez-déposez ici pour créer une nouvelle version

en: Drop file here
fr: Déposez le fichier ici

[ctx: Drop file here *or* select file]
en: or
fr: ou

en: Duplicate Download
fr: Dupliquer le téléchargement

en: Easily import your downloads, including their categories, tags, and files.
fr: Importez facilement vos téléchargements, leurs catégories, étiquettes et fichiers inclus.

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Download
fr: Modifier le téléchargement

en: Edit Download Category
fr: Modifier la catégorie de téléchargement

en: Edit Download Tag
fr: Modifier l&rsquo;étiquette de téléchargement

en: Edit Download Version
fr: Modifier la version de téléchargement

en: Edit Product
fr: Modifier le produit

en: Egypt
fr: Égypte

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: El Salvador
fr: République du Salvador

en: Email address
fr: Adresse e-mail

en: Email locked downloads will only be available after user entered their email address.
fr: Les téléchargements verrouillés par e-mail ne seront seulement disponibles qu’après la saisie de l’adresse e-mail de l’utilisateur/utilisatrice.

en: Email notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Emails
fr: E-mails

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: Enable
fr: Activé

en: Enable Sandbox
fr: Activer le bac à sable

en: Enabled
fr: Passerelle activée

en: Enabled Gateways
fr: Passerelles activées

en: Endpoint Value
fr: Valeur du point de sortie

en: Enter URL manually
fr: Saisissez l’URL manuellement

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
fr: Saisissez un chemin de fichier/URL par ligne - les fichiers multiples seront utilisés comme miroirs (choisis aléatoirement).

en: Enter your license key
fr: Saisir votre clé de licence

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Error saving order with PayPal transaction.
fr: Erreur lors de l’enregistrement de la commande avec la transaction PayPal.

en: Error!
fr: Erreur !

en: Error: Download was not created.
fr: Erreur : le téléchargement n’a pas été créé.

en: Error: File was not created.
fr: Erreur : le fichier n’a pas été créé.

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Ethiopian Birr
fr: Birr éthiopien

en: Export CSV
fr: Exporter au format CSV

en: Exporter
fr: Outil d’exportation

en: Extension version:
fr: Version d’extension :

en: External Hosting
fr: Hébergement externe

en: External hosting
fr: Hébergement externe

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed to write the file at:
fr: Impossible d’écrire le fichier à :

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Featured Downloads
fr: Téléchargements mis en avant

en: Featured download
fr: Téléchargement mis en avant

en: Fiji
fr: Fidji

en: File Date
fr: Date du fichier

en: File URL(s); note: only enter multiple URLs in here if you want to use file mirrors
fr: URL de fichier ; notez : saisissez uniquement plusieurs URL ici si vous souhaitez utiliser des fichiers miroirs

en: File not found.
fr: Fichier introuvable.

en: File protected. Download created
fr: Fichier protégé. Téléchargement créé

en: File unprotected.
fr: Fichier non protégé.

en: File uploaded.
fr: Fichier téléversé.

en: Filename - Filename and download count
fr: Nom du fichier - Nom du fichier et nombre de téléchargements

en: Filter
fr: Filtrer

en: Finland
fr: Finlande

en: First name
fr: Prénom

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes et antarctiques françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: General
fr: Général

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Ghanaian Cedi
fr: Cedi ghanéen

en: Go to homepage &rarr;
fr: Aller à la page d’accueil &rarr;

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groënland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Grow your audience, track download performance and convert your traffic into sales with an easy-to-use digital downloads solution.
fr: Développez votre audience, suivez les performances de téléchargement et convertissez votre trafic en ventes grâce à une solution de téléchargements numériques facile à utiliser.

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Hello there! We made some changes on how Download Monitor's data is structured. Please <a href="#" class="dlm-db-upgrade-link">click here</a> to upgrade your database
fr: Bonjour ! Nous avons apporté quelques modifications à la structure des données de Download Monitor. Veuillez <a href="#" class="dlm-db-upgrade-link">cliquer ici</a> pour mettre à niveau votre base de données

en: Hi there! Stoked to see you're using Download Monitor for a few days now - hope you like it! And if you do, please consider rating it. It would mean the world to us.  Keep on rocking!
fr: Bonjour à tous ! Ravi de voir que vous utilisez Download Monitor depuis quelques jours – nous espérons que vous l’aimez ! Si c’est le cas, veuillez laisser un avis. Cela signifie énormément pour nous. Continuez ainsi !

en: Hi, there!
fr: Bonjour !

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Htaccess is missing.
fr: Htaccess est manquant.

en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I'm sure I want to run the upgrader anyway
fr: Je confirme vouloir effectuer la mise à niveau

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address Logging
fr: Adresse IP de connexion

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic krona
fr: Couronne Islandaise

en: If enabled, allows you to sell your downloads via Download Monitor.
fr: Si activé, vous autorise à vendre vos téléchargements via Download Monitor.

en: If enabled, downloads will be included in the site's internal search results.
fr: Si activé, les téléchargements seront inclus dans les résultats de recherche interne au site.

en: If enabled, the counter for each download will only increment and create a log entry once per IP address. Note that this option only works if %1$s is set to %2$s.
fr: Si activé, le compteur de chaque téléchargement incrémentera et créera uniquement une entrée au journal par adresse IP. Notez que cette option ne fonctionne que si %1$s est défini sur %2$s.

en: If you like %sDownload Monitor%s please leave us a %s★★★★★%s rating. A huge thank you from us in advance!
fr: Si vous aimez %sDownload Monitor%s, pensez à nous attribuer %s★★★★★%s. Un grand merci par avance !

en: Importer
fr: Outil d’importation

en: In order to allow users to pay via PayPal on your website, you need to create an application in PayPal's developer portal. After you've done so, please copy the Client ID and Secret and set them here.
fr: Afin d’autoriser les internautes à payer via PayPal sur votre site, vous devez créer une application dans le portail de développement de PayPal. Une fois fait, veuillez copier l’ID client et la clé secrète et les définir ici.

en: In what currency are you selling?
fr: Dans quelle devise vendez-vous ?

en: Include in Search
fr: Inclure dans les recherches

en: India
fr: Inde

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesia Rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Insert Download
fr: Insérer un téléchargement

en: Insert Shortcode
fr: Code court d’insertion

en: Insert file URL
fr: Insérer l’URL du fichier

en: Install
fr: Installer

en: Installed Extensions
fr: Extensions installées

en: Installing plugin...
fr: Installation de l’extension…

en: Integration
fr: Intégration

en: Invalid Payment Gateway
fr: Passerelle de paiement invalide

en: Invoice Prefix
fr: Préfixe de facture

en: Iranian rial
fr: Rial iranien

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Israeli Shekel
fr: Shekel israélien

en: It looks like you upgraded to the latest version of Download Monitor from a legacy version (3.x)
fr: Il semblerait que vous ayez mis à niveau Download Monitor vers la dernière version depuis l’ancienne version (3.x).

en: Italy
fr: Italie

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kényan

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Lao Kip
fr: Kip laotien

en: Last name
fr: Nom

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
fr: Laisser ce champ vide utilisera le modèle par défaut <code>content-download.php</code>. Si vous saisissez par exemple <code>image</code>, le modèle <code>content-download-image.php</code> sera utilisé à la place.

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left (%s)
fr: À gauche (%s)

en: Left with space (%s)
fr: À gauche avec espace (%s)

en: Legacy Upgrader
fr: Outil de mise à niveau

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libya
fr: Libye

en: License successfully activated.
fr: Licence activée.

en: Limit
fr: Limite

en: Limit access to your downloads by setting advanced access rules and restrictions with this extension.
fr: Limitez l’accès à vos téléchargements en définissant des règles et des restrictions d’accès avancées avec cette extension.

en: Link to files hosted on Amazon s3 so that you can serve secure, expiring download links.
fr: Établissez un lien vers des fichiers hébergés sur Amazon s3 afin de fournir des liens de téléchargement sécurisés et à date d’expiration.

en: List all downloads, categories, tags, and showcase info pages of each resource with a self-contained [download_page] shortcode!
fr: Répertoriez tous les téléchargements, catégories, étiquettes et affichez les pages d’informations de chaque ressource avec un code court [download_page] réservé !

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Loading
fr: Chargement

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Log table not present.
fr: Table des journaux non présente.

en: Logging is not enabled.
fr: La journalisation n’est pas activée.

en: M j, Y @ G:i
fr: j F Y @ G:i

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Mailchimp extension
fr: Extension MailChimp

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malaysian Ringgits
fr: Ringgits malaisiens

en: Malta
fr: Malte

en: Manual download count
fr: Nombre de téléchargements manuels

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
fr: Marque ce téléchargement comme mis en avant. Utilisé par les codes courts et les widgets.

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Members only
fr: Membres uniquement

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Montserrat
fr: Monserrat

en: Morocco
fr: Maroc

en: Moves the file from Download Monitor's protected directory to the uploads directory. Also places back the original URL for this attachment.
fr: Déplace le fichier du répertoire protégé de Download Monitor vers le répertoire des téléversements. Rétablit également l’URL d’origine de ce fichier joint.

en: Name
fr: Nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Need help? Check out %1$s our documentation%2$s.
fr: Besoin d’aide ? Consultez %1$snotre documentation%2$s.

en: Nepal
fr: Népal

en: Nepali Rupee
fr: Roupie népalaise

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Download
fr: Nouveau téléchargement

en: New Download Category Name
fr: Nouveau nom de la catégorie de téléchargement

en: New Download Tag Name
fr: Nouveau nom de l’étiquette de téléchargement

en: New Download Version
fr: Nouvelle version de téléchargement

en: New Product
fr: Nouveau produit

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: New features in this version:
fr: Nouvelles fonctionnalités dans cette version :

en: Nigerian Naira
fr: Naira nigérian

en: No Access
fr: Aucun accès

en: No Access Modal
fr: Fenêtre modale d’accès restreint

en: No Access Page
fr: Page d’accès interdit

en: No Download Versions found
fr: Aucune version de téléchargement trouvée

en: No Download Versions found in trash
fr: Aucune version de téléchargement trouvée dans la corbeille

en: No Downloads found
fr: Aucun téléchargement trouvé

en: No Downloads found in trash
fr: Aucun téléchargement trouvé dans la corbeille

en: No Downloads provided
fr: Aucun téléchargement fourni

en: No Products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No Products found in trash
fr: Aucun produit trouvé dans la corbeille

en: No access message
fr: Message de restriction

en: No access!
fr: Aucun accès !

en: No action is needed.
fr: Aucune action n’est nécessaire.

en: No download defined
fr: Aucun téléchargement défini

en: No download found
fr: Aucun téléchargement trouvé

en: No download information for new downloads.
fr: Aucune information de téléchargement pour les nouveaux téléchargements.

en: No file path defined
fr: Aucun chemin de fichier défini

en: No file path defined.
fr: Aucun chemin de fichier défini.

en: No file paths defined
fr: Aucun chemin de fichiers défini

en: No file paths defined.
fr: Aucun chemin de fichier spécifié.

en: No files found
fr: Aucun fichier trouvé

en: No information for new products.
fr: Aucune information pour les nouveaux produits.

en: No items found.
fr: Aucun article trouvé.

en: No page set
fr: Aucune page définie

en: No transactions found
fr: Aucune transaction n’a été trouvée

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Not all required fields are set
fr: Tous les champs obligatoires ne sont pas définis

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
fr: Seuls les utilisateurs connectés auront accès au fichier via un lien de téléchargement s’il est disponible.

en: Only users who purchased a product that contains this download will be able to access the file.
fr: Seuls les utilisateurs ayant acheté un produit contenant ce téléchargement seront autorisés à accéder au fichier.

en: Open no access message in a modal (pop-up) window.
fr: Ouvrir un message d’interdiction d’accès dans une fenêtre modale (pop-up).

en: Optional version number
fr: Numéro de version facultatif

en: Order
fr: Trier

en: Order Date
fr: Date de la commande

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Order Details #%s
fr: Détails de la commande #%s

en: Order ID
fr: ID de la commande

en: Order Items
fr: Éléments commandés

en: Order Status
fr: État de la commande

en: Order Total
fr: Total de la commande

en: Order by
fr: Trier par

en: Order with that ID could not be found
fr: La commande avec cet ID n’a pas pu être trouvée

en: Orders
fr: Commandes

en: Orders deleted
fr: Commandes supprimées

en: Other
fr: Autre

en: Output template
fr: Modèle de rendu

en: Overview
fr: Aperçu

en: PHP Version %s
fr: Version de PHP %s

en: PHP Version too low!
fr: Version de PHP trop faible !

en: PHP version:
fr: Version PHP :

en: Page Addon
fr: Page de modules

en: Paid Only
fr: Uniquement payé

en: Pakistani Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Palestinian Territory
fr: Territoires Palestiniens

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Paraguayan Guaraní
fr: Guaraní paraguayen

en: Parent Download
fr: Téléchargement parent

en: Parent Download Category
fr: Catégorie parente de téléchargement

en: Parent Download Tag
fr: Étiquette parente du téléchargement

en: Parent Download Version
fr: Version parente de téléchargement

en: Parent Product
fr: Produit parent

en: Password Required
fr: Mot de passe requis

en: Pay with PayPal
fr: Payer avec PayPal

en: Payment Gateway
fr: Passerelle de paiement

en: Payment Method
fr: Moyen de paiement

en: Payment gateway error: %s
fr: Erreur de la passerelle de paiement : %s

en: Pending
fr: En attente

en: Pending Payment
fr: Paiement en attente

en: Peru
fr: Pérou

en: Philippine Pesos
fr: Pesos philippins

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Placing your order
fr: Effectuer votre commande

en: Please <a href="#" class="dlm-db-upgrade-link">upgrade the database</a>.
fr: Veuillez <a href="#" class="dlm-db-upgrade-link">mettre à niveau la base de données</a>.

en: Please add the following rules to your nginx config to disable direct file access: %s
fr: Veuillez ajouter les règles suivantes à votre config nginx pour désactiver l’accès direct au fichier : %s

en: Please complete the fields highlighted in red
fr: Veuillez compléter les champs surlignés en rouge

en: Please select a download id
fr: Veuillez sélectionner un ID de téléchargement

en: Please set a version in your WordPress admin
fr: Veuillez définir une version dans votre administration WordPress.

en: Please update extension
fr: Veuillez mettre à jour l’extension

en: Please wait while we process your order
fr: Veuillez patienter pendant que nous traitons votre commande

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter&hellip;

en: Plugin activated successfully.
fr: L’extension a bien été activée.

en: Plugin already installed and activated
fr: Extension déjà installée et activée

en: Plugin could not be installed.
fr: L’extension n’a pas pu être installée.

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Postcode / ZIP
fr: Code postal

en: Pounds Sterling
fr: Livres Sterling

en: Price
fr: Prix

en: Price (%s)
fr: Prix (%s)

en: Proceed to checkout
fr: Passer à la validation de commande

en: Processor
fr: Processeur

en: Processor ID
fr: ID du processeur

en: Product
fr: Produit

en: Product Information
fr: Informations de produit

en: Product not found
fr: Produit non trouvé

en: Protect
fr: Protéger

en: Publish
fr: Publier

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Purchase &ldquo;%s&rdquo;
fr: Acheter &ldquo;%s&rdquo;

en: Purchase Now
fr: Acheter maintenant

en: Purchase a new one
fr: En acheter une nouvelle

en: QTY
fr: Qté

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quick-add download
fr: Ajouter rapidement un téléchargement

en: Random
fr: aléatoirement

en: Rate the plugin
fr: Évaluer l’extension

en: Redirect only
fr: Redirection uniquement

en: Redirect to file
fr: Redirection vers le fichier

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Regenerate crawler protection for uploads folder
fr: Régénérer la protection du robot d’exploration pour le dossier de téléversements

en: Regenerate protection for uploads folder
fr: Régénérer la protection du dossier de téléversements

en: Regenerates the .htaccess file.
fr: Régénère le fichier .htaccess.

en: Regenerates the robots.txt file.
fr: Régénère le fichier robots.txt.

en: Reload Extensions
fr: Recharger les extensions

en: Remind me later
fr: Me le rappeler ultérieurement

en: Remove this item from your cart
fr: Retirer cet élément du panier

en: Reports
fr: Rapports

en: Require Captcha
fr: CAPTCHA nécessaire

en: Require your users’ email addresses to send newsletters and create a list of your customers.
fr: Exigez les adresses e-mail de vos utilisateurs/utilisatrices pour envoyer des newsletters et créer une liste de vos clients.

en: Required URL
fr: URL obligatoire

en: Required title
fr: Titre obligatoire

en: Requirements
fr: Prérequis

en: Resume Upgrade
fr: Reprendre la mise à niveau

en: Reunion
fr: Île de la Réunion

en: Right (%s)
fr: À droite (%s)

en: Right with space (%s)
fr: À droite avec espace (%s)

en: Robots.txt file exists but dlm_uploads folder is not protected.
fr: Le fichier robots.txt existe mais le dossier dlm_uploads n’est pas protégé.

en: Robots.txt file is missing but site has virtual robots.txt file. If you regenerate this you will loose the restrictions set in the virtual one. Please either update the virtual with the corresponding rules for dlm_uploads or regenerate and update the newly created one with the contents from the virtual file.
fr: Le fichier robots.txt est manquant, mais le site contient un fichier robots.txt virtuel. Si vous le régénérez, vous perdrez les restrictions définies dans le virtuel. Veuillez soit mettre à jour le virtuel avec les règles correspondantes pour dlm_uploads, soit régénérer et mettre à jour le nouveau créé avec le contenu du fichier virtuel.

en: Robots.txt file is missing but site may have virtual robots.txt file. If you regenerate this you will loose the restrictions set in the virtual one. Please either update the virtual with the corresponding rules for dlm_uploads or regenerate and update the newly created one with the contents from the virtual file.
fr: Le fichier robots.txt est manquant, mais le site peut contenir un fichier robots.txt virtuel. Si vous le régénérez, vous perdrez les restrictions définies dans le virtuel. Veuillez soit mettre à jour le virtuel avec les règles correspondantes pour dlm_uploads, soit régénérer et mettre à jour le nouveau créé avec le contenu du fichier virtuel.

en: Robots.txt file successfully regenerated!
fr: Le fichier robots.txt a bien été régénéré !

en: Robots.txt is missing.
fr: Robots.txt est manquant.

en: Role
fr: Rôle

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian Leu
fr: Leu roumain

en: Russia
fr: Russie

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: Rwandan Franc
fr: Franc rwandais

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint-Barthélémy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (Dutch part)
fr: Saint-Martin (partie néerlandaise)

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint-Martin (partie française)

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sandbox
fr: Bac à sable

en: Sandbox Client ID
fr: ID client du bac à sable

en: Sandbox Client Secret
fr: La clé secrète du client du bac à sable

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save Download
fr: Enregistrer le téléchargement

en: Search Download Categories
fr: Recherche dans les catégories de téléchargement

en: Search Download Tags
fr: Rechercher dans les étiquettes de téléchargement

en: Search Download Versions
fr: Chercher une version de téléchargement

en: Search Downloads
fr: Rechercher dans les téléchargements

en: Search Products
fr: Rechercher des produits

en: Search download
fr: Chercher un téléchargement

en: Select Downloads&hellip;
fr: Sélectionner les téléchargements…

en: Select File
fr: Sélectionnez un fichier

en: Select Page
fr: Sélectionnez une page

en: Select a category
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Select a download first
fr: Sélectionner d’abord un téléchargement

en: Select this to delete all data Download Monitor plugin and it's add-ons have set in your database.
fr: Sélectionnez ceci afin de supprimer toutes les données que l’extension Download Monitor et ses modules ont définis dans votre base de données.

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings successfully saved
fr: Réglages enregistrés

en: Shop
fr: Boutique

en: Short Description
fr: Description rapide

en: Shortcode
fr: Code court

en: Shortcode copied
fr: Code court copié

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Show all dates
fr: Afficher toutes les dates

en: Show only featured downloads
fr: N’afficher que les téléchargements mis en avant

en: Show only members only downloads
fr: N’afficher que les téléchargements réservés aux membres

en: Sierra Leone
fr: Sierra Léone

en: Singapore
fr: Singapour

en: Singapore Dollar
fr: Dollar singapourien

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Something went wrong, plugin could not be activated.
fr: Quelque chose s’est mal passé, l’extension n’a pu être activée.

en: Sorry to see you go
fr: Désolé de vous voir partir

en: Sorry, you are not allowed to see data from this endpoint.
fr: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de voir les données depuis ce point de terminaison.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South African rand
fr: Rand sud-africain

en: South Georgia/Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Iles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: South Korean Won
fr: Won sud-coréen

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Status
fr: État

en: Stop bots from spamming your downloads and ask users to complete Google reCAPTCHA.
fr: Empêchez les robots de spammer vos téléchargements et demandez aux utilisateurs/utilisatrices de compléter Google reCAPTCHA.

en: Store anonymized IP address (remove last 3 digits)
fr: Conserver une adresse IP anonymisée (suppression des 3 derniers chiffres)

en: Store full IP address
fr: Conserver l’adresse IP complète

en: Store no IP address
fr: Ne pas conserver d’adresse IP

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Success
fr: Succès

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suggest a feature
fr: Suggérer une fonctionnalité

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Swaziland
fr: Eswatini

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Taiwan New Dollars
fr: Nouveaux dollars taïwanais

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Take me to the Upgrade Tool
fr: Amenez-moi vers l’outil de mise à niveau.

en: Taken into consideration for the total download count ( total = Download Monitor custom table count + manual download count ).
fr: Pris en compte pour le nombre total de téléchargements (total = nombre de tables personnalisées de Download Monitor + nombre de téléchargements manuels).

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tanzanian Shilling
fr: Shilling tanzanien

en: Template
fr: Modèle

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Terms & Conditions
fr: Conditions générales

en: Test Settings
fr: Réglages de test

en: Thai Baht
fr: Baht Thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for your order. Please find your order details below.
fr: Merci pour votre commande - Vous trouverez le récapitulatif détaillé ci-dessous.

en: The Buttons extension allows you to customize your download buttons as you please in order to improve the user experience. Create stunning buttons without needing any coding skills!
fr: L’extension Buttons vous permet de personnaliser vos boutons de téléchargement à votre guise afin d’améliorer l’expérience utilisateur. Créez de superbes boutons sans avoir besoin de compétences en codage !

en: The Captcha extension for Download Monitor allows you to require users to complete a Google reCAPTCHA before they gain access to a download.
fr: L’extension Captcha pour Download Monitor vous permet d’exiger que les utilisateurs/utilisatrices remplissent un reCAPTCHA Google avant d’avoir accès à un téléchargement.

en: The Downloading Page extension for Download Monitor forces your downloads to be served from a separate page.
fr: L’extension Downloading Page pour Download Monitor force vos téléchargements dans une nouvelle page.

en: The Email Lock extension for Download Monitor allows you to require users to fill in their email address before they gain access to a download.
fr: L’extension Email Lock pour Download Monitor vous permet d’exiger des utilisateurs/utilisatrices de remplir leur adresse e-mail avant d’avoir accès à un téléchargement.

en: The Email Notification extension for Download Monitor sends you an email whenever one of your files is downloaded
fr: L’extension Email Notification pour Download Monitor vous envoie un e-mail chaque fois qu’un de vos fichiers est téléchargé

en: The Gravity Forms - content locking extension for Download Monitor allows you to require users to fill out a Gravity Forms form before they gain access to a download.
fr: L’extension Gravity Forms - content locking pour Download Monitor vous permet d’exiger des utilisateurs/utilisatrices de remplir un formulaire Gravity Forms avant d’avoir accès à un téléchargement.

en: The Ninja Forms - content locking extension for Download Monitor allows you to require users to fill in a Ninja Forms form before they gain access to a download.
fr: L’extension Ninja Forms - content locking pour Download Monitor vous permet d’exiger des utilisateurs/utilisatrices de remplir un formulaire Ninja Forms avant d’avoir accès à un téléchargement.

en: The decimal separator of displayed prices.
fr: Séparateur de décimales des prix affichés.

en: The message that will be displayed to visitors when they don't have access to a file.
fr: Le message qui sera affiché pour les utilisateurs n&rsquo;ayant pas accès à un fichier.

en: The new path provided: %s is absolute. The new path must be a path relative to the WP uploads directory.
fr: Le nouveau chemin fourni : %s est absolu. Le nouveau chemin doit être un chemin relatif au répertoire de téléversements WP.

en: The position of the currency symbol.
fr: La position du symbole de la devise.

en: The post with ID: %d is not an attachment post type.
fr: La publication avec l’ID : %d n’est pas un type de publication en fichier joint.

en: The same fields from your PayPal application but from the "sandbox" mode.
fr: Les mêmes champs depuis votre application PayPal mais depuis le mode « bac à sable ».

en: The thousand separator of displayed prices.
fr: Séparateur de milliers des prix affichés.

en: There was an error making or verifying the directory at: %s
fr: Une erreur s’est produite lors de la création ou de la vérification du répertoire de : %s

en: This download will only be downloadable after accepting the terms and conditions.
fr: Ce téléchargement ne sera uniquement possible qu’après acceptation des conditions générales.

en: This file is already protected. Please reload your page.
fr: Ce fichier est déjà protégé. Veuillez recharger votre page.

en: This is where you can create and manage download products for your site.
fr: C’est ici que vous pouvez créer et gérer les produits de téléchargement pour votre site.

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
fr: Vous pouvez créer et gérer les téléchargements pour votre site ici.

en: This payment method will be pre-selected on your checkout page.
fr: Ce moyen de paiement sera choisie par défaut sur notre page de paiement.

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de milliers

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Title
fr: Titre

en: Title - Shows download title only
fr: Titre - Affiche uniquement le titre du téléchargement

en: Today Downloads
fr: Téléchargements d’aujourd’hui

en: Tokelau
fr: Tokélaou

en: Total Downloads
fr: Total de téléchargements

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trashed orders have been permanently deleted.
fr: Les commandes mises à la corbeille ont été définitivement supprimées.

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Tunisian Dinar
fr: Dinar tunisien

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish Lira
fr: Lire turque

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: US Dollars
fr: Dollars US

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Ugandan Shilling
fr: Shilling ougandais

en: Ukrainian Hryvnia
fr: Hryvnia ukrainienne

en: Un-Protected
fr: Non protégé

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Arab Emirates Dirham
fr: Dirham des Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom (UK)
fr: Royaume-Uni

en: United States (US)
fr: États-Unis

en: United States (US) Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: United States (US) Virgin Islands
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Unprotect
fr: Déprotéger

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Download Category
fr: Mettre à jour la catégorie de téléchargement

en: Update Download Tag
fr: Mettre à jour l’étiquette de téléchargement

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade!
fr: Mettre à niveau !

en: Upload file
fr: Téléverser un fichier

en: Uploading file:
fr: Téléversement du fichier :

en: Use Amazon S3 links for Download Monitor files to run secure, expiring download links.
fr: Utilisez les liens Amazon S3 pour les fichiers Download Monitor afin d’exécuter des liens de téléchargement sécurisés et avec date d’expiration.

en: Use the Ninja Forms - content locking extension to add forms easily to your download files.
fr: Utilisez l’extension Ninja Forms - verrouillage de contenu pour ajouter facilement des formulaires à vos fichiers de téléchargement.

en: User
fr: Utilisateur

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr: Vénézuéla

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
fr: Liste des versions - Liste toutes les versions à télécharger dans une liste non ordonnée

en: Version:
fr: Version :

en: Vietnamese Dong
fr: Dong vietnamien

en: View Download
fr: Voir le téléchargement

en: View Download Version
fr: Afficher la version de téléchargement

en: View Product
fr: Voir le produit

en: WARNING: We don't think your database needs upgrading. Only continue if you're 100% sure what you're doing!
fr: Avertissement : Nous ne pensons pas que vous ayez besoin de mettre à niveau votre base de données. Continuez uniquement si vous savez ce que vous faites !

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis-et-Futuna

en: We need and order id and a status.
fr: Nous avons besoin d’un ID de commande et d’un état.

en: We've created an upgrading tool that will do all the work for you. You can read more about this tool on %sour website (click here)%s or start the upgrade now.
fr: Nous avons créé un outil de mise à niveau qui fera tout le travail pour vous. Vous pouvez en lire plus à propos de ce outil sur %snotre site (cliquez ici)%s ou commencer la mise à niveau maintenant.

en: Welcome to the Download Monitor Legacy Upgrader. On this page we will upgrade your old Download Monitor (legacy) data so it will work with the latest version. If you're on this page, it should mean that you updated to this version from Download Monitor %s. If you're unsure if this is correct, or you want to read more about the legacy upgrade, we've setup a page that will explain this process in a lot more detail. %sClick here%s if to view that page.
fr: Bienvenue sur l’outil de mise à niveau de Download Monitor. Sur cette page nous mettrons à niveau les données de votre ancien Download Monitor pour qu’elles fonctionnent avec la dernière version. Si vous êtes sur cette page, cela devrait signifier que vous avez mis à jour vers cette version %s de Download Monitor. Si vous ne confirmez pas si c’est correct ou si vous voulez en lire plus à propos de la mise à niveau, nous avons créé un page qui explique la procédure avec beaucoup plus de détails. %sCliquer ici%s pour voir cette page.

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Where is your store located?
fr: Où est située votre boutique ?

en: With a single click, you can quickly export your downloads and their tags, categories, and file versions to a CSV file.
fr: En un seul clic, vous pouvez rapidement exporter vos téléchargements et leurs étiquettes, catégories et versions de fichiers vers un fichier CSV.

en: With this extension, you can integrate your files from Google Drive into Download Monitor.
fr: Avec cette extension, vous pouvez intégrer vos fichiers issus de Google Drive dans Download Monitor.

en: Wow, looks like you installed all our extensions. Thanks, you rock!
fr: Wow, on dirait que vous avez installé toutes nos extensions. Merci, vous déchirez !

en: Yemen
fr: Yémen

en: You are not allowed to do this.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à faire cela.

en: You are protected by htaccess.
fr: Vous êtes protégé par htaccess.

en: You are protected by robots.txt.
fr: Vous êtes protégé par robots.txt.

en: You can learn more about why it's important that you update and get tips on how to update by %s
fr: Vous pouvez en savoir plus sur les raisons pour lesquelles il est important que vous mettiez à jour et obtenir des conseils sur la façon de mettre à jour par %s

en: You can use %sDrag & Drop%s to upload files
fr: Vous pouvez utiliser %sglisser-déposer%s afin de téléverser des fichiers

en: You do not have permission to access this download. %1$sGo to homepage%2$s
fr: Vous n’avez pas les droits d’accès à ce téléchargement. %1$sAller à la page d’accueil%2$s

en: You do not have permission to access this download. %sGo to homepage%s
fr: Vous n’avez pas les droits d’accès à ce téléchargement. %sAller à la page d’accueil%s

en: You do not have permission to download this file.
fr: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour télécharger ce fichier.

en: You have no access to this order.
fr: Vous ne pouvez pas accéder à cette commande.

en: Your %s order
fr: Votre commande %s

en: Your application client ID.
fr: Votre ID client d’application.

en: Your application client secret.
fr: La clé secrète client de votre application.

en: Your application sandbox client ID.
fr: ID client de votre application bac à sable.

en: Your application sandbox client secret.
fr: La clé secrète du client de votre application bac à sable.

en: Your browser does not support JavaScript which our checkout page requires to function properly.
fr: Votre navigateur ne supporte pas JavaScript, nécessaire au bon fonctionnement de notre page de confirmation de commande.

en: Your cart is empty.
fr: Votre panier est vide.

en: Your order
fr: Votre commande

en: Your payment failed, please try again.
fr: Votre paiement a échoué, veuillez réessayer.

en: Zambia
fr: Zambie

en: clicking this link
fr: en cliquant sur ce lien

en: download
fr: télécharger

en: has no version set!
fr: n’a pas de version définie !

en: hide notice
fr: Cacher la notification

en: n/a
fr: n/d

en: no page
fr: Aucune page

en: of
fr: de

en: upgrade your downloads
fr: mettre à niveau vos téléchargements
